Pochází zřejmě z Číny, kde se o actinidii zmiňuje už staročínské písemnictví jako o léčivé rostlině . Zkameněliny se nacházejí už v třetihorních vrstvách . Kiwi, jak je známe z obchodů, je jedním z mnoha druhů rodu Actinidia ( Actinidiaceae ) rozšířených od chladných oblastí Sibiře až po subtropická pásma. O dnešní podobu tohoto výborného ovoce se nejvíce zasloužili sadaři z Nového Zélandu , kde vznikla řada nových odrůd .Obchodní název pro plody actinidie - KIWI vznikl pojmenováním podle australského endemického ptáka jménem Kiwi. Pro nově vyšlechtěné velkoplodé tržní odrůdy se používá označení Actinidia deliciosa namísto původního A.chinensis . Nejvíce rozšířenou a plantážně pěstovanou odrůdou je dodnes odrůda Hayward . Evropskou oblastí největšího rozšíření jsou především státy kolem středozemního moře, kde mezi hlavní producenty kiwi patří Itálie ,Řecko, Španělsko, Portugalsko a Francie, ale v menším měřítku se pěstuje také v Maďarsku nebo Chorvatsku .
V podmínkách České republiky jsou zkušenosti s pěstováním actinidií mezi drobnými pěstiteli již více než 25 let .Obecně lze říct , že drobnoplodé odrůdy A.arguta a A. kolomikta lze pěstovat pro svou vysokou mrazuvzdornost téměř ve všech oblastech. Actinidii chinensis však lze doporučit jen pro nejteplejší lokality a chráněné polohy, protože potřebuje delší vegetační dobu a je méně mrazuvzdorná. Mrazová odolnost se uvádí kolem -16 st. ,ale mám vyzkoušené, že krátkodobý pokles až na -20 st. rostlina snese jen s mírným poškozením. Tuto informaci ale nelze zevšeobecňovat, protože vždy záleží na průběhu, délce trvání nízkých teplot ,ale třeba i vlhkosti vzduchu .
Pěstováním kiwi se zabývám již od roku 1995, kdy jsem vysadil vzhledem k tehdejšímu nedostatku kvalitních sazenic asi 50 semenáčků A. chinensis. Po odstranění velkého počtu samčích rostlin dnes plodí 18 samic s plody o hmotnosti 65 - 95 g , některé plody dosahují i 120 g . Mimo již výše uvedené semenáče máme vysázeny odrůdové rostliny jako : Ashoka , Hayward ,Hayward C3, Oriental delight , Starella a Solo . Z celkového počtu 30 rostlin máme pouze 4 opylovače - také semenáče . Každoročně sklízíme na své zahradě i více než 1000 kusů tohoto velmi kvalitního ovoce , které se dá uchovat při nízkých teplotách a vysoké vlhkosti vzduchu i několik měsíců ( z vlastní zkušenosti od října do dubna ).
Řez provádím většinou během února , protože actinidie brzy narašuje ( často již v průběhu března ), roní mízu a zbytečně se tak vysiluje . Z agrotechnického hlediska ponecháme loňské výhony a stříháme na dlouhé tažně .Všechny actinidie patří mezi rostliny s vysokými nároky na vodu . Kořenový systém je uložený mělce a nesnáší tak časté vysychání půdy nad kořeny , proto je velmi důležité mulčování , které chrání rostliny jak v parném létě tak i proti zimním holomrazům . V letních měsících může actinidie trpět zasycháním okrajů na listech , což je způsobeno malou vzdušnou vlhkostí, pokud můžeme , je dobré zalévat i přes listy . Mladé rostliny v prvních 2. letech chráníme , nejlépe jutovou bandáží nebo jiným vzdušným materiálem . Nikdy nepoužíváme folii , protože by mohlo dojít k plesnivění a rostlina by tak mohla uhynout .
Ještě je důležité připomenout,že actinidie nikdy nesázíme do vápenatých půd, protože zde trpí chlorozou ,následkem toho nevyzrávají ve dřevě a více vymrzají .Pro zdravý vývoj rostlin je důležitá slabě kyselá až kyselá půdní reakce a přihnojování nejlépe hnojivy s přírodním obsahem humusu ( granulovaný kravský hnůj ).
Hayward
Starella
Ashoka
Solo
Tsechelidis
Plodící semenáče A.chinensis : č. 1 až č. 18 + opylovač vlastní selekce .
Tyto odrůdy jsou pouze mateční rostliny a nemusí být namnoženy ,aktuální nabídka rostlin je vždy uvedena v ceníku .