Actinidia  chinensis Planch . ( A. deliciosa ) - Kiwi

Pochází zřejmě z Číny, kde se o actinidii zmiňuje už staročínské písemnictví  jako o léčivé rostlině . Zkameněliny se nacházejí už v třetihorních vrstvách . Kiwi, jak je známe z obchodů, je jedním z mnoha druhů rodu Actinidia ( Actinidiaceae ) rozšířených od chladných oblastí Sibiře až po subtropická pásma. O dnešní podobu tohoto výborného ovoce se nejvíce zasloužili sadaři z Nového Zélandu , kde vznikla řada nových odrůd .Obchodní název pro plody actinidie - KIWI vznikl pojmenováním podle australského endemického ptáka jménem Kiwi. Pro nově vyšlechtěné velkoplodé tržní odrůdy se používá označení Actinidia deliciosa namísto původního A.chinensis . Nejvíce rozšířenou a plantážně pěstovanou odrůdou je dodnes odrůda Hayward . Evropskou oblastí největšího rozšíření jsou především státy kolem středozemního moře, kde mezi hlavní producenty kiwi patří Itálie ,Řecko, Španělsko, Portugalsko a Francie, ale v menším měřítku se pěstuje také v Maďarsku nebo Chorvatsku .

V podmínkách České republiky  jsou zkušenosti s pěstováním actinidií mezi drobnými pěstiteli  již více než 25 let .Obecně lze říct , že drobnoplodé odrůdy A.arguta  a A. kolomikta lze pěstovat  pro svou vysokou mrazuvzdornost téměř ve všech oblastech. Actinidii chinensis však lze doporučit jen pro nejteplejší lokality a chráněné polohy, protože potřebuje delší vegetační dobu a je méně mrazuvzdorná. Mrazová odolnost se uvádí kolem -16 st. ,ale mám vyzkoušené, že krátkodobý pokles až na -20 st. rostlina  snese  jen s mírným poškozením. Tuto informaci ale nelze zevšeobecňovat, protože vždy záleží na průběhu, délce trvání nízkých teplot ,ale třeba i vlhkosti  vzduchu .

Pěstováním kiwi se zabývám již od roku 1995, kdy jsem vysadil  vzhledem k tehdejšímu nedostatku  kvalitních  sazenic asi 50 semenáčků A. chinensis.  Po odstranění  velkého počtu samčích rostlin dnes  plodí 18 samic s plody o hmotnosti 65 - 95 g , některé plody dosahují i 120 g . Mimo již výše uvedené semenáče máme vysázeny odrůdové rostliny jako : Ashoka , Hayward  ,Hayward C3,  Oriental delight , Starella a  Solo .  Z celkového počtu 30 rostlin  máme pouze 4 opylovače - také semenáče . Každoročně sklízíme na své zahradě i více než 1000 kusů tohoto velmi kvalitního ovoce , které se dá uchovat při nízkých teplotách a vysoké vlhkosti vzduchu i několik měsíců ( z vlastní zkušenosti od října do dubna ).

Řez provádím většinou během února , protože actinidie brzy narašuje ( často již v průběhu března ), roní mízu a zbytečně se tak vysiluje . Z agrotechnického hlediska ponecháme loňské výhony a stříháme na dlouhé tažně .Všechny actinidie patří mezi rostliny s vysokými nároky na vodu . Kořenový systém je uložený mělce a nesnáší tak časté vysychání  půdy nad kořeny , proto je velmi důležité mulčování , které chrání rostliny jak v parném létě  tak i proti zimním holomrazům . V letních měsících může actinidie trpět zasycháním okrajů na listech , což je způsobeno malou vzdušnou vlhkostí, pokud můžeme , je dobré zalévat  i přes listy . Mladé rostliny v prvních 2. letech chráníme , nejlépe jutovou bandáží nebo jiným vzdušným materiálem . Nikdy nepoužíváme folii , protože by mohlo dojít k plesnivění a rostlina by tak mohla uhynout .

Ještě je důležité připomenout,že actinidie nikdy nesázíme do vápenatých půd, protože zde trpí chlorozou ,následkem toho nevyzrávají ve dřevě a více vymrzají .Pro zdravý vývoj rostlin je důležitá slabě kyselá až kyselá půdní reakce a přihnojování  nejlépe hnojivy s přírodním obsahem humusu (  granulovaný kravský hnůj ). 

HORT  16

HORT 16

HORT  16

HORT 16

HORT  16

HORT 16

RED  SUN

RED SUN

RED  SUN

RED SUN

RED  SUN

RED SUN

XIXUAN

XIXUAN

Žlutoplodé kiwi
XIXUAN

XIXUAN

Žlutoplodé kiwi
XIXUAN

XIXUAN

Žlutoplodé kiwi
Actinidia chinensis (A. deliciosa ) :

Hayward

Starella

Ashoka

Solo

Tsechelidis

Plodící  semenáče A.chinensis : č. 1 až č. 18  +  opylovač vlastní selekce .

 

 

 Tyto odrůdy jsou pouze mateční rostliny a nemusí být namnoženy ,aktuální nabídka rostlin je vždy uvedena v ceníku . 

 

 

Solo

Solo

Semenáč č. 16

Semenáč č. 16

Semenáč č.5

Semenáč č.5

Semenáč č.7

Semenáč č.7

Hayward

Hayward

Semenáče - pergola

Semenáče - pergola

Kiwi 003.JPG
vlastní selekce
vlastní selekce
vlastní selekce + odrůdy
vlastní selekce + odrůdy
KIWI CITRUSY TOMELY FIKOVNIKY PALMY ALBIZIA ZIZIPHUS JUJUBA BOUGAINVILLEA YUCCA PERSIMON ERIOBOTRYA JAPONICA PUNICA GRANATUM FICUS CARICA
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one